Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/hhh.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Złożenie skargi powodowej o stwierdzenie nieważności małżeństwa | Jak uzyskać rozwód kościelny?

Wzór pozwu, niezbędne dokumenty

Zdarza się tak, że unieważnia się małżeństwa, nawet jeśli ma ono dzieci. Jeśli po wnikliwym zbadania sprawy okazuje się, że jest to słuszne rozwiązanie, to rzeczywiście ślub kościelny staje się całkiem nieważny.

Zanim dojdzie do procesu przed sądem kościelnym składa się w nim skargę powodową o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jest to więc co innego niż pozew o rozwód, który składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego. W jaki sposób wybrać sąd biskupi? Powinien być to trybunał miejsca w którym doszło do zawarcia małżeństwa, trybunał miejsca zamieszkania strony pozwanej lub powodowej, trybunał miejsca, w którym zbiera się większość dowodów w sprawie. Skarga powodowa jest to nie to samo co pozew rozwodowy, ale jest jego odpowiednikiem, a więc powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy.

Jak napisać skargę powodową? Należy zaznaczyć do jakiego sędziego wnosi się sprawę oraz czego się żąda.  Bardzo ważne jest wskazanie na jakim uprawnieniu oparty jest powód wnoszenie skargi. Należy też podać dowody oraz fakty potwierdzające roszczenia. Następnie dokument należy podpisać. Może to zrobić powód lub jego pełnomocnik.  Podaje się również datę oraz miejsce zamieszkania. Poza tym należy wskazać miejsce zamieszkania osoby pozwanej. Natomiast ważność małżeństwa, oprócz współmałżonków, może w uzasadnionych przypadkach zaskarżyć również rzecznik sprawiedliwości. Zwykle przed złożeniem skargi powodowej osoba, która chce to zrobić udaje się na konsultacje do prawnika sądu kościelnego. Dzięki temu łatwiej ustalić tytuł prawny, z punktu widzenia którego można będzie rozpatrywać sprawę. Poza tym można też upewnić się czy posiadane argumenty są wystarczające. Wraz ze złożeniem skargi powodowej wnoszona jest opłata wstępna. Następnie oczekuje się na przyjęcie skargi do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, co trwa zwykle od 2 do 4 miesięcy. Teoretycznie powinno to nastąpić po miesiącu, ale wiele sądów kościelnych zajmuje się zbyt dużą ilością spraw, aby dotrzymać takiego terminu. Na podstawie skargi powodowej sąd ustala przedmiot sporu i rozpoczyna się dochodzenie.