Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/hhh.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czy zdrada, alkoholizm, bezpłodność mogą stać się powodem unieważnienia ślubu kościelnego | Jak uzyskać rozwód kościelny?

Rozwód kościelny a zdrada, alkoholizm, bezpłodność

Podstawowym warunkiem ubiegania się o unieważnienie ślubu kościelnego jest odpowiedni powód ku temu. Jeśli ktoś nie ma pewności czy wniesienie skargi powodowej do sądu biskupiego ma sens, powinien wcześniej zapytać w diecezji o radę.

W sytuacji, kiedy żona lub mąż dowiaduje się o zdradzie współmałżonka może pojawić się chęć odejścia i uznania dotychczasowego wspólnego pożycia za nieważne. Okazuje się jednak, że niewierność nie zawsze jest wystarczającym argumentem, aby sąd kościelny unieważnił małżeństwo. Można się o to starać, jeśli uda się wykazać, iż strona zdradzająca jest niezdolna do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich i jest to niezdolność natury psychicznej. Proces ma również szanse na powodzenie, jeśli udowodni się wykluczenie wierności, jedności małżeńskiej. Taka sytuacja ma miejsce kiedy na przykład żona jest nimfomanką. Oczywiście jeśli korzysta się z konkretnego tytułu prawnego, to trzeba udowodnić, że dana sytuacja rzeczywiście ma miejsce.

Natomiast niezdolność do podejmowania istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej może dotyczyć także osób nadużywających alkoholu. Jednak, aby możliwe było unieważnienie małżeństwa kościelnego trzeba wykazać, że choroba alkoholowa występowała już przed ślubem. W końcu, aby uznać jego nieważność trzeba podważyć zasadność stawania alkoholika na ślubnym kobiercu i przysięgania, że będzie uczciwie spełniał swoje obowiązki małżeńskie. Jeżeli uzależnienie od mocnych trunków wystąpiło dopiero po zawarciu ślubu, to nie ma podstaw do unieważniania go.

Bez wątpienia kwestia unieważnienia małżeństwa w przypadku, gdy para ma dzieci budzi poro wątpliwości i pytań. Natomiast jak wygląda sytuacja gdy okazuje się, że jedno ze współmałżonków jest bezpłodne? Sam fakt, że ktoś nie może mieć dzieci nie jest z pewnością wystarczającą przyczyną do unieważnienia ślubu. Jednak jeśli bezpłodna osoba zataiła swój problem przed ślubem, to mamy do czynienia z podstępem. To wystarczający powód by złożyć skargę powodową w sądzie kościelnym. Podobnie jest w przypadku, gdy ktoś powoła się na błąd co do przymiotu osoby. Chodzi o wykazanie, że z punktu wodzenia osoby wnoszącej skargę głównym celem małżeństwa było posiadanie dzieci.