Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/hhh.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ślub po stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego | Jak uzyskać rozwód kościelny?

Przyjmowanie sakramentów i ponowny ślub po rozwodzie

Dla osób wierzących i praktykujących rozwód bywa jeszcze trudniejszy, ze względu na niemożliwość ponownego zawarcia małżeństwa kościelnego. W związku z tym być może warto dowiedzieć się jak wyglądają warunki uzyskania unieważnienia ślubu.

Po rozwodzie cywilnym można przyjmować sakramenty, czyli chociażby przystępować do spowiedzi i komunii świętej. Jednak jest to dopuszczalne tylko w przypadku, kiedy nie pozostaje się w związku z kolejna osobą. Trzeba po prostu wieść samotne życie. W razie zdecydowania się na nieformalny związek lub kolejny ślub, oczywiście cywilny, nie można już żyć w stanie łaski uświęcającej. Nie każdy jest gotowy zaakceptować takie konsekwencje. W związku z tym, aby nie odczuwać tego rodzaju skutków rozpadu małżeństwa można zastanowić się czy istnieją podstawy do unieważnienia ślubu kościelnego, na przykład w związku ze zdradami czy chorobą alkoholową współmałżonka. Często nazywa się go rozwodem kościelnym, ale w rzeczywistości chodzi o stwierdzenie, że w ogóle nie powinno dojść do ślubu i w związku z tym zostaje on uznany za nieważny. W takiej sytuacji pozostawanie w nieformalnym związku również jest grzechem, ale można przecież ponownie wziąć ślub kościelny.

Jeśli dojdzie do unieważnienia małżeństwa kościelnego, to drugi ślub będzie z punktu widzenia prawa kanonicznego pierwszym ślubem. Poprzedni jakby nigdy nie istniał. Jednak w niektórych sytuacjach trzeba uzyskać odpowiednią zgodę na zawarcie małżeństwa. Unieważnienie ślubu kościelnego wynika z konkretnych przyczyn. Zdarza się tak, iż wymagane jest sprawdzenie czy powody dla których unieważniono poprzednie małżeństwo nie zagrożą również trwałości planowanego obecnie. W jaki sposób jest to badane? Zwykle osoba, która chce wziąć ślub zostaje skierowana do biegłego sądowego, który jest specjalistą w danej dziedzinie. Następnie wydaje on opinię. Jeśli jest pozytywna, to wówczas ordynariusz miejsca, gdzie ma odbyć się ślub udziela na niego zgodę. Proboszcz parafii kieruje do kurii prośbę o wydanie zgody na zawarcie przez sprawdzoną osobę małżeństwa.