Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/hhh.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Koszty i czas trwania procesu dotyczącego unieważnienia ślubu kościelnego | Jak uzyskać rozwód kościelny?

Ile trwa i ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego

Bywa, że aby otrzymać rozwód cywilny wystarczy kilkadziesiąt minut i kilkaset złotych. W przypadku rozwodu kościelnego sprawa jest bardziej skomplikowana.

Przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa muszą być niepodważalne, natomiast wydanie ostatecznej opinii, że tak faktycznie jest może zająć nawet 3 lata. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że właściwie nie istnieje coś takiego jak rozwód kościelny. Unieważnienie małżeństwa polega natomiast na podważeniu jego zasadności i faktycznego istnienia, co jak się okazuje zajmuje trochę czasu. Najpierw składa się skargę powodową w odpowiedniej diecezji. Wtedy też wnosi się opłatę wstępną. Wynosi ona średnio 100 zł, natomiast w ogóle wysokość kosztów związanych z unieważnianiem ślubu kościelnego zależy od tego, gdzie odbywa się sprawa oraz jak bardzo jest skomplikowana. Ogólnie rzecz biorąc najdrożej jest w dużych miastach, a najtaniej na prowincji. Oprócz opłaty wstępnej ponosi się przede wszystkim odpowiednie koszty w pierwszej oraz drugiej instancji – obie są obowiązkowe. W sumie, w zależności od diecezji, płaci się od 1 000 zł do 3 000 zł. Czasami trzeba zapłacić dodatkowo za opinię biegłego psychologa czy psychiatry. Jednak z pewnością trzeba uważać na oferty kancelarii prawniczych, które obiecują fachowe doradztwo i jednocześnie oczekują sporego wynagrodzenia.

Koszty unieważnienia ślubu kościelnego dotyczą jednak procesu, który trwa zazwyczaj od 1,5 roku do 3 lat. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie kwota ta rozkłada się w czasie. Jeżeli sąd biskupi jest w stanie swobodnie obsłużyć wszystkie zgłoszone sprawy i strony oraz świadkowie przestrzegają terminów, to proces w pierwszej instancji trwa do roku, a w drugiej do 6 miesięcy. W znacznej większości przypadków okazuje się, że nie poświecono pieniędzy i cierpliwości na próżno, bo ostatecznie małżeństwo zostaje unieważnione. Natomiast w razie czego można odwołać się od wyroku sądu kościelnego. Okazuje się w ogóle, że w Polsce odbywa się stosunkowo dużo procesów o unieważnienie ślubu kościelnego. Zajmujemy drugie miejsce w Europie, zaraz po Włoszech.